Šo varu mēs neievēlējām, tā mūs nepārstāv!
Ar mums 7888
  • Rīga un Rīgas rajons: 5779
  • Vidzeme: 412
  • Kurzeme: 452
  • Zemgale: 323
  • Latgale: 572

„Nepilsoņu kongress”: ceram uz masveida bezpilsonības laikmeta beigām

19.01.2015

Sestdien, 17. janvārī, notika Nepārstāvēto parlamenta 6. sesija. Tajā sapulcējušies pieņēma vairākus dokumentus, galvenais no kuriem ir rezolūcija par Latvijas ES prezidentūru.

„Nepārstāvēto parlaments apsveic ES Ministru padomes 2014. gada 16. decembra atzinumu „Par likuma augstākās varas principa ievērošanu”. Šajā atzinumā ir teikts, ka ES ārpolitiskā darbība demokrātijas vērtību, cilvēktiesību un likuma augstākās varas principa izplatīšanā pasaulē ir nesaraujami saistīta ar nepieciešamību uzturēt augstus cilvēktiesību standartus pašās ES dalībvalstīs,” ir teikts šajā rezolūcijā.

Dokumentā tiek arī minēts par Nepārstāvēto parlamenta bažām par to, ka Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā varētu kavēt cilvēktiesību monitoringa iniciatīvas attīstību Eiropas Savienībā un mazināt ES morālo autoritāti pasaulē. „Nepārstāvēto parlaments kategoriski noliedz Latvijas valdības pieeju iekšējās un ārējās drošības nodrošināšanai bez demokrātijas un cilvēktiesību principu – jebkuras Eiropas Savienības dalībvalsts pamatprincipu – stiprināšanas valstī,” vēsta šis dokuments.

„Neraugoties uz to, ka Latvijas vara nevēlas risināt nepilsoņu problēmu, vēlētos uzsvērt, ka daudzas lietas tomēr norāda, ka mūsu cīņa par nepilsoņu tiesībām nav veltīga,” saka Nepilsoņu kongresa valdes priekšsēdētāja Elizabete Krivcova. „ES ne tikai atzina, ka tajā pastāv problēma cilvēktiesību jomā, bet arī spēra pirmo soli, lai izveidotu reālus mehānismus tās atrisināšanai – ikgadējas tikšanās rīkošanu Ministru padomes līmenī. Turklāt ANO pasludināja tuvākos gadus par masveida bezpilsonības likvidēšanas desmitgadi pasaulē. Ņemot vērā, ka puse no visām Eiropas Savienības bezpilsonības personām dzīvo Latvijā, un tie ir mūsu nepilsoņi, droši varam gaidīt, ka notiks pozitīvas pārmaiņas.”

Sesijas dalībnieki arī pieņēma lēmumu vērsties pie Lielbritānijas parlamenta Apakšpalātas ar lūgumu pārskatīt lēmumu par vīzu režīma izmaiņām, saskaņā ar kuru kopš 2014. gada decembra Latvijas nepilsoņiem ir vajadzīga Lielbritānijas tranzīta vīza.

„Pērn, 2014. gadā, Latvija atzīmējusi desmitgadi, kopš tā ir ES dalībvalsts. Taču jūsu lēmums ieviest tranzīta vīzas trešās pasaules valstu iedzīvotājiem negaidīti pielīdzināja tām arī mūsu valsti, jo tas skāra 300 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju, ņemot vērā, ka pavisam mūsu valstī, saskaņā ar pēdējās tautas skaitīšanas datiem, dzīvo mazāk par 2 miljoniem cilvēku,” ir teikts šajā vēstulē.

„Esam pārliecināti, ka Latvijas nepilsoņi, lielākā daļa no kuriem piedzima Latvijā un dzīvo šeit ilgus gadus, ir pielīdzināmi personām, kurām ir uzturēšanās atļauja Eiropas Ekonomiskās telpas valstīs un Šveicē – šīm personām tranzīta vīzas nav vajadzīgas,” vēršas pie Lielbritānijas parlamenta deputātiem Nepārstāvēto parlamenta delegāti.

Vēstules autori piedāvā Lielbritānijas parlamentāriešiem izdarīt grozījumus Imigrācijas likumā, kuros speciāli tiktu noteikts Latvijas nepilsoņu statuss, lai turpmāk izvairītos no šādiem pārpratumiem.

„Nepilsoņu kongress” tika izveidots 2012. gada novembrī, tā augstāko pārstāvniecības institūciju – Nepārstāvēto parlamentu –2013. gada jūnijā ievēlēja vairāk nekā 15 tūkstoši cilvēku. „Nepilsoņu kongresa” mērķis ir tikt vaļā no netaisnīgā nepilsonības institūta Latvijā un izveidot vienotu Latvijas politisko nāciju.
 

Komentāri pieejami tikai reģistrētiem lietotājiem.

Piereģistrēties