Šo varu mēs neievēlējām, tā mūs nepārstāv!
Ar mums 7888
  • Rīga un Rīgas rajons: 5779
  • Zemgale: 323
  • Latgale: 572
  • Vidzeme: 412
  • Kurzeme: 452

„Nepārstāvēto parlaments”: sācies pārmaiņu laiks

19.05.2014

17. maijā notika kārtējā (piektā) sabiedriskās kustības „Nepilsoņu kongress” augstākā orgāna – Nepārstāvēto parlamenta – sesija.
 

„NK” pastāv mazāk par diviem gadiem, taču pa šo laiku daudz kas ir mainījies. Par nepilsoņu problēmu pašlaik runā pasaules vadošie masu mediji. Pēc notikumiem Ukrainā mazākumtautību tiesību ievērošanas jautājumus sāka izskatīt iekšzemes miera un drošības kontekstā. Daļa Latvijas politiķu to apzinājušies un uzstājas par atklātu dialogu ar mazākumtautību un nepilsoņu pārstāvjiem. Citi savukārt ierosina esošo problēmu risināšanas vietā aizliegt runāt par tām. Pie antidemokrātiskās pieejas piekritējiem pieder arī Drošības policija, pēc kuras prasības tika aizliegts „Nepilsoņu kongresa” rīkotais koncerts, kas bija ieplānots 25. aprīlī.

Nepārstāvēto parlamenta 5. sesijas dalībnieki apsprieda jaunās iespējas un šķēršļus, ko paver mūsu priekšā šāda situācija.

„Miera akciju aizliegumi ir jebkuras varas vājuma pazīme, līdz ar to pārmaiņu vējš kļūst arvien stiprāks,” rezumējusi „Nepilsoņu kongresa” valdes priekšsēdētāja Jeļizaveta Krivcova. „Daļa politiķu sāk to saprast. Tā, piemēram, Valsts prezidenta Andra Bērziņa, premjerministres Laimdotas Straujumas un Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas kopīgā aprīļa paziņojumā ir runa par vienotas nācijas idejas atbalstīšanu – šo ideju vairākkārt pauda „Nepilsoņu kongress”. Maija sākumā Latvijas Romas katoļu baznīcas bīskapi uzstājušies par dažādu Latvijā dzīvojošu tautu solidaritāti un līdztiesību, pret agresīvu nacionālismu. Burtiski pirms pāris dienām mēs esam saņēmuši vēstuli no ASV vēstnieka Latvijā Marka Pekalas, kurā viņš ziņo par mūsu demokrātisko iniciatīvu atbalstīšanu no savas puses. Pagaidām tie ir tikai vārdi – mūsu uzdevums ir panākt, lai tiem sekotu darbi.

Notiekošo pārmaiņu apstākļos Nepilsoņu kongresam jātiek skaidrībā, kurš šodien varētu kļūt par mūsu sabiedroto un kurš paliks par nesamierināmu oponentu. Tāpēc pēc mūsu pavasara zibakcijām, protestiem un gājieniem mēs atkal atgriezīsimies pie sabiedriskā dialoga. Mēs turpināsim protestēt, taču tie būs radoši projekti, kas iedvesmotu cīņai par savām tiesībām un piesaistītu starptautiskās sabiedrības uzmanību. Nākamais pasākums ir dziesmu akcija, kas ieplānota jau 30. maijā.

Papildus tam, 5. sesijas dalībnieki nolēma atbalstīt Eiropas Parlamenta vēlēšanās trīs deputātus no Nepilsoņu kongresa: Jeļizavetu Krivcovu („Saskaņas Centrs”), Miroslavu Mitrofanovu un Viktoru Guščinu (abi – „Latvijas Krievu savienība”). Viens no galvenajiem delegātu uzdevumiem ir panākt patiešām demokrātiskas vēlēšanas. Pašlaik Eiropas Parlamenta mandātu skaits tiek aprēķināts, ņemot vērā gan pilsoņus, gan nepilsoņus. Taču balsot par kandidātiem var tikai pilsoņi.”
 

Komentāri pieejami tikai reģistrētiem lietotājiem.

Piereģistrēties